יום שבת, 4 בנובמבר 2017

ההנחיה "לחשוב מחוץ לקופסא" אינה מסייעת לפיתוח חשיבה יצירתיתההנחיה "לחשוב מחוץ לקופסא" אינה מסייעת לפיתוח חשיבה יצירתית
אנו נתקלים בלא מעט סיטואציות בחיים בהן הפתרונות לבעיותינו דורשות חשיבה יצירתית, בין אם בבית, בעבודה ואפילו בחדרי הבריחה הפופולאריים. במצבים אלו מגייסים האנשים את הביטוי: "צריך לחשוב מחוץ לקופסא".
אז זהו, שממש לא ניתן! ואף להיפך.
הביטוי לחשוב מחוץ לקופסא מקורו בניסוי פסיכולוגי בשנות השמונים של המאה הקודמת, בו הוטלה משימה על המשתתפים לחבר תשע נקודות (שסודרו בצורת ריבוע) באמצעות ארבעה קווים ישרים מבלי להרים את העט מהנייר. רק 20% פתרו נכונה - אלו שהגיעו לפתרון באמצעות חשיבה "אחרת", משכו את הקו מחוץ למסגרת. מכאן נולד הביטוי "לחשוב מחוץ לקופסא". אך שימו לב, אותם פותרים נכונה, עדיין השתמשו במסגרת הנתונה. גם כאשר ניתן לנבדקים רמז (לחשוב מחוץ לקופסא), הדבר העלה את אחוזי ההצלחה ל 25% בלבד. מכאן שהמסקנה היא שההנחיה לחשוב מחוץ לקופסא אינה עוזרת.
הגדרת יצירתיות: לחשוב, לאלתר פתרון שהוא עדיין במסגרת הכלים העומדת לרשותנו - כלומר, בתוך הקופסא!
יצירתיות (וההיפך מכך) קיבעון קשורים אחד בשני. כדי להיות יצירתי צריך לזהות את הקיבעון.
שלושה מאפיינים עיקריים מתקיימים ברעיון יצירתי:
ü      פשטות
ü      מקוריות
ü      שימושיות
ההיסטוריה מלאה בדוגמאות הממחישות את העיקרון:
כאשר צבא הודו נלחם בצבא המונגולי, היה לו יתרון משמעותי בגודל ובאמצעי הלחימה, פילים. הצבא המונגולי סידר שורה של גמלים עם לפידי אש שהתחילו לרוץ לעבר קו החזית של הפילים ההודים. הפילים שלא ראו מעולם קו אש שמתקדם אליהם נבהלו, הסתובבו ודרסו את הצבא ההודי. החיסרון הפך ליתרון - פשוט, מקורי ושימושי.
בתחרויות קפיצה לגובה, במשך שנים הייתה נהוגה שיטת קפיצה ,גלילת בטן - קופצים כאשר הבטן רוכנת ועוברת מעל המוט. דיק פוסברי (עליו קרויה שיטת הקפיצה החדשה) שלא הסתדר עם שיטת הקפיצה הנ"ל ומצד שני מאוד רצה להיות בנבחרת ולהתחרות לימד את עצמו לקפוץ בצורה אחרת מכולם -הגב מופנה ועובר מעל הרף- טכניקה שהתגלתה בהמשך כטובה ביותר, ובאמצעותה אף זכה במדליית זהב באולימפיאדת 1968.
קיימת שיטתיות בחשיבה יצירתית, פוסברי חשב בתוך הפרדיגמה (המסגרת שעמדה לרשותו) ורק ניגש לאתגר מכיוון אחר והתעלם מההנחה שהייתה מקובלת ומקובעת עד אז.
הנ"ל נכון גם בפתרון אתגרים, בעיות וחידות. לא פעם אנו נתקעים דווקא בגלל שאנו כביכול מאלצים את עצמנו לחשוב בצורה מופשטת וכביכול "יצירתית", במקום לנתח את הבעיה ולשאול באופן מובנה את השאלות הנכונות ולהבין מה סל הכלים שיש לנו לטובת הפתרון.
כשניגשים לבעיה/אתגר/ משימה, אל תחשבו "מחוץ לקופסא", אלא בתוכה. התמקדו במרכיבי הבעיה, נסו להגדיר בכמה דרכים מה הבעיה (במקום: איך אני מתאמן יותר כדי לקפוץ גבוה - האם יש דרך אחרת לקפוץ גבוה יותר) מה ניתן לשנות, מהם הכלים העומדים לרשותי, איזו הנחה מוקדמת ניתן לתקוף מכיוון אחר.
נסו לזכור את הרשימה הבאה של חלק מהתנהגויות נפוצות המהוות מחסום מנטלי מקבע ליכולת היצירתית של רוב האנשים, למרות שהיצירתיות טבועה בכולם מלידה:
1.      החליפו את הביטוי "לחשוב יצירתי, בביטוי "לחשוב אחרת" (ממה שחשבתי עד כה).
2.      אל תנסו למצוא את התשובה האחת הנכונה. לפעמים יש יותר מאחת!
3.      אל תחשבו תמיד בהגיון. אפילו החיים אינם תמיד הגיוניים. נסו לחשוב בצורה מטאפורית ולמצוא אלטרנטיבות.
4.      בחשיבה יצירתית לא חייבים לציית לחוקים. ניתן לראות חשיבה יצירתית ככוח שמתפקידו להרוס ולרמוס את המובן מאליו ולא להיכבל אליו.
5.      לא חייבים תמיד להיות מעשיים. פרקטיות טובה מאד לשלב הביצוע, אך מגבילה ביותר בחשיבה יצירתית ובחדשנות.
6.      אסור לקבל דברים כמובן מאליו. לא פעם אנו מאמצים דברים שהינם בגדר השערה, אמונה ולא ממשיים, ובעצם קבלתם אנו הופכים אותם למציאות, או בגלל שאחרים חושבים כך.
7.      "אין לי זמן למשחקים אני עובד!" בזמן שאתם משחקים אתם יצירתיים. הפכו את העבודה למשחק.   
8.      הרשו לעצמכם להיות שוטים וקלי דעת מידי פעם במקום להיות רציניים כל הזמן, ללכת בתלם ולקבל את המוסכמות כפי שהן. מנהיגים בעולם העתיק בתקופת הפרעונים, קיסרי סין, מלכי אירופה – נהגו להתייעץ עם השוטה המלכותי או ליצן החצר בעמדם בפני בעיות קשות, כי דווקא דמותם ומעמדם של אלה, אפשרו להם לומר את האמת לאמיתה ללא פחד מתגובה.
9.      אל תסתכלו על הכל בשחור ולבן, למרות שזה מסב לנו הרגשת נוחות ובטחון. דו משמעות וריבוי משמעות הם חבריו הטובים של החושב היצירתי ומפתח לפריצות דרך.
10. אסור לפחד לטעות! אנחנו שונאים לטעות אך יחד עם זאת טעויות לעיתים קרובות מלמדים אותנו המון. תומאס אדיסון טעה למעלה מ 1800 פעם עד שהצליח עם חוט הלהט הנכון למנורת הליבון. כמה מההמצאות הנהדרות בהיסטוריה מקורם בטעות. אין מורה טוב יותר מכישלון.
11. התכחשות לעובדה שאתם יצירתיים כמוה כהתכחשות להיותכם בני אדם. היכולת היצירתית מולדת ומובנית בכל אחד מאתנו. רובנו משקיעים זמן רב בדיכוי היצירתיות באמצעות האמירה שאיננו יצירתיים, במקום לטפח אותה בהרבה פחות מאמץ!להרצאות לארגונים לחצו יש מאין
למאמרים נוספים מאגר מאמרים

אני כאן לכל שאלה ועניין


איציק מידן
מומחה לפיתוח יש מאין, יועץ מרצה ומנחה לפיתוח והטמעת
חשיבה יצירתית וחדשנות, בארגונים, בחברות ועסקים
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה