יום שני, 18 בינואר 2016

רעיונות הם המטבע המניע של החיים! דרך פשוטה כיצד לייצר הרבה רעיונות


רעיונות הם המטבע המניע של החיים!
דרך פשוטה כיצד לייצר הרבה רעיונות

אנשים רבים מצליחים להגות רעיונות טובים כשהם מתקרבים למצבים הישרדותיים. כשאקדח מכוון לראשנו או שנתמודד עם זה או שנפגע. אם הגענו לפשיטת רגל או שנפתור את הבעיה ונתאושש או שנתדרדר מדחי אל דחי. אם חיינו בקריסה אנו חייבים למצוא רעיון כיצד לבנות אותם מחדש. כשדוחקים אותנו אל מול הקיר ולא מותירים לנו ברירה אנו מחויבים למצוא רעיון כדי לשרוד...

הבעיה היא שאנו לא נמצאים במצב של תבהלה (פאניקה) רוב הזמן. חשבו על המקרים בחייכם, אותם רגעים בהם הרגשתם שהגעתם לסוג של תחתית כלשהי ולא נותרה לכם ברירה אלא למצוא רעיון כדי להתגבר ולצאת מזה, להתחבר לאיזה כוח פנימי שיאפשר לכם לפעול. זו בדיוק הסיבה מדוע חשוב לחזק את ה"קשר" לאותו כוח, לאותו "מנוע לייצור רעיונות" שבנו. הדבר דומה להרמת משקולות. כשמרימים מעט יותר ממה שאתה רגיל, אתם מתחזקים.

אם כל מיליוני המחשבות שהתרוצצו בראשנו עד היום הביאו אותנו למצב בו עדיין אנו מחפשים אחר רעיון חדש, סימן שאנו בסוג של קרקעית. לכן לא ניתן לסמוך על דרך החשיבה הנוכחית אלא חובה עלינו לסגל דרך חשיבה חדשה, דרך שונה שתבטיח זמינות של רעיונות חדשים.

אנשים הרצים למרחקים ארוכים מכירים את הרגע בו הגוף מרוקן מכוח וכמעט מגיע לסף תשישות, ואז משום מקום הם מצליחים לגייס פרץ אנרגיה, "משב רוח גבית" שמעורר אותם ומאפשר להם לסיים את הריצה.

לפני חצי מיליון שנה אנשים לא עשו ג'וגינג וספורט. אז הם נדרשו לאכול ולשרוד. או שרצת כדי לתפוס טרף או שרצת מפני שברחת מטורף. ואז הם נדרשו, על בסיס יומי, למצוא את אותו פרץ אנרגיה, אותו "משב רוח גבית" נוסף שהציל את חייהם.

דבר דומה קורה במוח. כשאנו בסכנה ממשית איכשהו נמצא את אותו כוח פנימי, את משב הרוח הגבית  בצורה של רעיונות, ניסיון, הזדמנויות, כוחות נסתרים ונוירו כימיקלים שאנו לא מבינים.

אבל לא ניתן למצוא את אותו משב רוח גבית אם מצבנו הגופני אינו טוב ואם אין ביכולתנו לרוץ למרחקים ארוכים. כלומר לא ניתן להפעיל את האזור במוח האחראי על יצירתיות ואת האזורים הנלווים הקשורים אליו אם לא נייצר תשתית ונאמן אותו. כל תא עצב במוח יכול ליצור קשרים עם עשרות עד אלפי תאים אחרים. המוח עובד על רשתות בהם המידע זורם בפולסים חשמליים.

הדבר דומה לנהיגה. נסענו בפעם הראשונה בדרך מסוימת במכוון או באקראי. בנסיעתנו השנייה עדיין נחשוש מלטעות. נסיעות מרובות באותו נתיב הופכות אותו להרגל בטוח והנסיעה בו הופכת לאוטומטית כמעט. זו בדיוק הסיבה מדוע חייבים לאמן את "שריר הרעיונות" כבר כעת, כדי לייצר את הרשת החשמלית המסועפת במוח ולחזק את מעברי המידע. כל מיומנות חשיבה מייצרת רשת חדשה במוח. ריבוי רשתות משפרות את מעברי המידע ואת מיומנותנו לייצר חדשנות ורעיונות חדשים.

אם נשכב במיטה ולא נזיז את רגלינו, כעבור שבועיים נדרש לפיזיותרפיה כדי ללכת שוב. אם האזורים הנ"ל במוח אינם בשימוש ו"מנוונים", אז גם בנקודת השפל נתקשה לחלץ ממנו דבר. כמה זמן לוקח ל"שריר" זה להתנוון? בדיוק כמו לכל שריר בגוף – שבועיים ללא רעיון חדש!

רוב האנשים נדרשים לאימון ולתרפיית רעיונות! פשוט להקדיש מספר דקות, בזמן ובמקום שנוחים לנו, ולהעלות בכל יום על הכתב 3-4 רעיונות (קטנים ושוליים ככל שיהיו, בכל נושא, אין צורך להמציא את הגלגל).  לא כדי שנוכל למצוא רעיונות מופלאים לסטרטאפ ברגע זה ממש (למרות שזה יכול לקרות) אלא כדי שנוכל למצוא רעיונות חדשים כשאנו זקוקים להם, כשתקועים עם הרכב, כשנמצאים ברגעי משבר, כשמפוטרים מעבודה, כשמתחרה עסקי מאפיל עלינו, כשנמצאים במבוי סתום בפרויקט, כשלקוחות עוזבים אותנו....

רעיונות הם המטבע המניע של החיים, לא כסף! הכסף מתדלדל עד שנגמר, אבל רעיונות טובים לא נגמרים והם יכולים לקנות לנו חוויות טובות, רעיונות אחרים טובים יותר, לקנות עוד זמן, להציל את חיינו...

ביטחון ועושר כלכלי הם תוצר לוואי של אותו משב רוח גבית  של "שריר הרעיונות". שריר רעיונות מתוחזק ומשומן היטב כמו מכונה, יבטיח שתמיד נוכל למצוא רעיונות לכל מצב אליו ניקלע, למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שנישאל, בכל ישיבה בה נשתתף נוכל להוביל את החשיבה אל מחוץ לקופסה, מכל מבוך נוכל למצוא את דרכנו החוצה.

כשהנתיבים למרחב היצירתי במוח מבוססים, מאומנים ובשימוש מתמיד, נרגיש כאילו חלק ממוחנו פתוח ורעיונות נשפכים ממנו ללא הרף. המפתח הוא אימון מתמיד שהופך להרגל. ארבעה רעיונות ליום בלבד!


לקבלת מאמרים נוספים בנושא ישירות לדוא"ל שלכם, מלאו את הפרטים והירשמו.

מתחייב שפרטיכם לא ישמשו לדבר אחר ולא יועברו לאחרים
* שם:
* דוא"ל:
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה